Sõnavana tervitab sind

Autor

Sõnavana

Olen vana raamatukoi - juba maast-madalast leidis mind alati raamatu tagant. Nüüd tegelen keeleteemadega igapäevaselt, luues sisu eesti ja inglise keeles tööalaselt. Küll aga ei piisa sellest mulle ning sestap otsustasin luua selle tagasihoidliku bloginurgakese, mille vahendusel jagan mõningaid mõtteid keelemaailma kohta. Tervitan sind dictionary.ee blogisse - loodetavasti leiad siit enda jaoks vahvat keeleteemalist sisu!
Viimased artiklid
Mängumaailma terminoloogia, mida tasub teada
Huvitavad faktid eesti keele kohta
50 Eesti head kõnekäändu ja vanasõna

dictionary.ee

Väike teejuht keelemaailmas

Maailma keeled: põnevad faktid, mida sa keelemaailmast ei teadnud

Lugemisi: 3594
Lugemisaeg:2 minut, 18 sekundit

Maailm on täis põnevaid keeli, millest enamus meist ei ole isegi kuulnud. Alates keerulisena näivast hiina keelest kuni romantilise prantsuse keeleni – paljud keeled sisaldavad huvitavaid nüansse ning mitmete keeltega on seotud omapärased seigad. Alljärgnevalt oleme kokku pannud loendi põnevatest keelefaktidest, mida sa ilmselt varasemalt ei teadnud.

 1. Maailmas on keel, mida räägib vaid 3 inimest. Selleks on busuu keel, mis on Kamerunis asuva hõimu keel. 2005. aasta seisuga rääkis seda keelt vaid 3 inimest. Seega on paraku tegemist äärmiselt ohustatud keelega.
 2. Ameerika Ühendriikides räägitakse üle 300 keele, kuid tegelikult pole riigi tasandil ametlikku keelt. Inglise keel on küll de facto riigikeel, kuid ametlikult ühte keelt ei ole.
 3. Üle 200 keele on välja surnud maailmas. Kui pole enam ühtegi inimest, kes teatud keelt räägiks, siis paraku sureb keel välja. Tänaseks on see juhtunud 241 keelega. Väljasuremise ohus on ca 2400 keelt.
 4. Pool maailma rahvastikust räägib 23 keelt. Kuigi maailmas on palju keeli (üle 7000), siis tegelikult kokkuvõtlikult räägib pool maailmast vaid 23 erinevat keelt. Seejuures on pool maailmast kakskeelsed.
 5. Piibel on kõige rohkem tõlgitud raamat maailmas. Piiblit on tõlgitud 683 keelde ning osad Piibli lõigud on tõlgitud üle 3000 keeles. Põneval kombel on teine maailma enim tõlgitud raamat Pinocchio.
 6. Esimene prinditud raamat oli saksakeelne.
 7. Hispaania rannikul räägitakse keelt “La Gomera“, mis koosneb täielikult ainult vilistamisest.
 8. Sumeri keel on vanim kirja pandud keel, pärinedes 3500 aastat enne meie ajaarvamise algust.
 9. Lõuna-Aafrikal on kõige rohkem ametlikke keeli: suisa 11. Nende hulgas on inglise keel ja 10 erinevat aafrika kohalikku keelt.
 10. Maailma pikim tähestik on Kambodža keeles – see koosneb suisa 73 tähest. See on ühtlasi ka tuntud kui kõige keerulisem keel, mida omapäi õppima hakata, kuid kõige keerulisem keel kogu maailmas on siiski hiina keel, mille muudab keeruliseks sümbolite hulk.
 11. Me kõik teame, et inglise keel on maailmas laialdaselt levinud, kuid kas sa teadsid, et Nigeerias on rohkem inglise keele kõnelejaid kui Suurbritannias? Nigeerias on nimelt 90 miljonit inglisekeelset inimest, samas Suurbritannias on neid umbes 60 miljonit.
 12. Kõige kiirem keel maailmas on jaapani keel, st jaapani keeles kõneletakse kõige kiiremini.
 13. Inglise keel on kõige kiiremini arenev ja paindlikum keel. Iga aasta lisatakse inglise keele sõnastikku juurde üle 4000 sõna, kuid samas pole inglise keelel ühte kindlat juhtorganisatsiooni nagu teistel keeltel. Inglise keeles on ühtlasi kõige rohkem sõnu: üle 250 000.
 14. Inglise keel ei pärine Inglismaalt, nagu enamus võivad arvata. Tegelikult pärineb inglise keel hoopis Lääne-Saksamaalt.
 15. Maailmas on üle 200 väljamõeldud keele, st keele, mida kasutatakse raamatutes, filmides vms. Selle hea näide on näiteks Kääbiku filmi- ja raamatusarja tuntud haldjakeel.
 16. Esimene keel, mida kosmoses räägiti, oli vene keel.
 17. Hawaii inimestel on üle 200 erineva sõna vihma kirjeldamiseks.
 18. Hiina keelt rääkivad inimesed kasutavad mõlemat ajupoolkera, inglise keele rääkimisel kasutatakse ainult vasakut poolt.
 19. Hispaania keeles on üle 4000 araabia sõna.
 20. Ainuüksi Londonis räägitakse 300 erinevat keelt.
Happy
Happy
14 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
43 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
14 %
Surprise
Surprise
29 %
Cookie Consent with Real Cookie Banner